Najlepši gradovi Srbije: Niš

 Položaj: jugoistok Srbije; Broj stanovnika: 183.164; Okrug: Nišavski 


Grad koji predstavlja jedan od najosobenijih prostora na čitavom području Srbije. Mesto koje je poznato po izuzetnom gostoprimstvu i bogatoj ponudi objekata u kojim ćete pronaći izvornu srpsku tradiciju, najviše onu koja se vezuje za Orijent, zajedno sa izuzetnom ponudom tradicionalnih obroka. Ono će vas vratiti u stara devetnaestovekovna vremena, ali i ona još ranija. Ona u kojima je stvarana civilizacija Starog Rima i u kojoj su se rađali najveći carevi. Stoga ćemo putovanje kroz grad Niš i započeti istorijski značajnim mestima i spomenicima, koji svedoči o važnim događajima i ljudima.


Istorijski spomenici 

Nekoliko niških spomenika predstavlja osnovu ne samo istorije ovog prostora, već i čitave Srbije. Među njima su turistički najpoznatiji:

Niška tvrđava - Glavni deo ture kroz grad i njen najveći simbol. To je prostor koji od Niša stvara grad sa tvrđavom u svom najužem centru. Ova građevina predstavlja stub sećanja na smenjivanje različitih civilizacija. Svi narodi koji su živeli na ovom prostoru dali su joj svoj pečat. Od Rimljana i Vizantinca, do Srba i Osmanlija, koji su 1730. godine utvrdili njen današnji izgled. Tokom posete u njoj možete otkriti: Antičke terme, koje potiču iz IV veka naše ere; Zbirku nadgrobnih spomenika, najstarijih u Srbiji; Ostatke turske civilizacije; Stambol kapiju; Hamam; Bali-begovu džamiju; Spomenike izgrađene tokom 20. veka: Spomenik kralju Milanu Obrenoviću iz 1902; Spomen kosturnicu. Tvrđava danas predstavlja i mesto održavanja niških kulturnih događaja, letnju pozornicu, prostor koji nudi mnoštvo restorana, idealnih za odmor i beg od gradske gužve i saobraćaja. Ulaz u Tvrđavu je besplatan i ona je svojim posetiocima dostupna tokom čitavog dana.

Spomenik na Čegru i Ćele kula - Spomenik je izgrađen na mestu na kom se odigrala čuvena bitka iz Prvog srpskog ustanka. U znak sećanja na ustanike i vojvodu Stevana Sinđelića ovaj spomenik se izdiže od 1927. godine. Nakon bitke od lobanja srpskih vojnika Turci stvaraju Ćele kulu, jedno od najjezivijih sećanja na osmanlijsku vladavinu. Huršid paša, tadašnji zapovednik Niša, besan zbog pobune, naređuje da se izgradi ovaj spomenik opomene, koji danas poseti više hiljada turista godišnje. 

Spomenici sećanja na značajne ljude: Dva čoveka koji su najviše, ali na različite načine proslavila Niš dobila su svoje značajna tačke u gradu.   

Spomenik Stevanu Sremcu predstavlja sećanje na velikog pisca koji je svojim delima proslavio Niš. Sa njim su Kalča, lik iz romana Ivkova slava, i njegov verni prijatelj pas Čapa. Kalča je prikazan u razgovoru. Verujemo da Sremcu priča dogodovštine iz grada. Na osnovu tih priča pisac je stvario svoja najveća dela posvećena Nišu.

Spomen obeležje caru Konstantinu - kod mosta na Nišavi, koji vodi do Tvrđave, stvoren je spomenik u znak sećanja na najvećeg rimskog imperatora, koji je rođen u nekadšnjem Naisusu. Obeležje spomenika je spoj lika velikog Konstantina i Hristov hologram, koji se caru ukazao pred bitku na Milvijskom polju, odigranu 312. godine.

Kulturni sadržaji grada Niša 


Niš se može pohvaliti i vrlo razvijenom ponudom kulturih sadržaja. Grad je razvio različite oblasti umetnosti i u njemu se svake godine održavaju vrlo značajne manifestacije. Ono što je značajno jeste da su te manifestacije posvećene različitim umetnostima, pa u njima mogu uživati posetioci različitih ukusa.


Nišvil - Internacionalni festival koji okuplja ljubitelje džez muzike od 1995. godine predstavlja pravi događaj u Nišu. Ovo je manifestacija koja okuplja muzičke zaljubljenike istančanog ukusa i goste iz celog sveta, koji žele da dožive nesvakidašnji spoj džeza i tradicionalne balkanske muzike. Svake godine tokom avgusta ovaj spoj se širi platoom Niške tvrđave, stvarajući čarobnu atmosferu. Osim na ovom mestu, program se odražava i na drugim binama, među kojima su najpoznatije: Jazz for Kids, Welcome, Youth i Jazz Museum Stage. Svi programi u okviru festivala su besplatni.  

Filmski susreti - Od 1966. godine, svakog avgusta, Niš postaje centra filmske umetnosti. U okviru amfiteatra u Tvrđavi stvara se bioskop pod otvorenim nebom, u kome se prikazuju najznačajnija ostvarenja srpske kinematografije. Tokom duge tradicije, gosti festivala su bili ne samo domaći glumci, već i inostrani gosti. Najpoznatija je svakako poseta Elizabet Tejlor i Ričarda Bartona, nakon njegove uloge Tita u filmu Sutjeska. Na kraju prikazivanja filmova velikom broju gledalaca, poslednjeg dana festivala, dodeljuju se prestižne nagrade, među kojima je najznačajnija nagrada Pavle Vujisić.

Niški restorani - mesta savršene atmosfere 

Ono što je jedna od najznačajnijih osobina Niša jeste specifična kuhinja i veliki izbor mesta, u kojima se mogu degustirati vrlo ukusna jela. Sve se to odvija u karakterističnom, tradicionalnom ambijentu, tako da je ugođaj potpun. Jedan od prostora koji savršeno predstavlja izneti opis jeste Kazandžijsko sokače, kaldrmisana ulica sa mnoštvom kvalitetnih restorana, koji su nastali od nekadašnjih zanatskih radnji. U restoranima možete probati neke od najpoznatijih srpskih specijaliteta: bureke; belmuž; sukane pite; sve vrste roštilja; tavče; sarmice u vinovom listu; turske poslastice: orasnice, baklave, tulumbe. Navedene poslastice možete probati i u kafanama u gradu. Među najpoznatijim su: Stara Srbija i Kod Rajka. Za najbolje bureke su zadužene buregdžinice: Branković 1 i Srbijanka 1. 



Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru