Najlepši gradovi Srbije: Negotin

 Položaj: istok Srbije, granica sa Bugarskom i Rumunijom; Broj stanovnika: 16.882; Okrug: Borski 


Dovoljno je da kažemo da je Negotin smešten na granici tri zemlje, pa da ga posmatramo kao grad koji ima potencijala da privuče našu pažnju i nađe se na listi najlepših gradova u Srbiji. To je mesto koje je okruženo planinama Miroč, Deli Jovan i Crni Vrh, što stvara pravu kontinentalnu klimu u gradu, u kome se temperatura spušta do -30 i podiže iznad +40. Razvoj grada počinje još u srednjem veku, a od tada se za ovo mesto vezuju vrlo različiti simboli. Negotin je danas grad poznat po vinu, junaštvu i brojnim spomenicima sećanja na njegove velike ljude. Tradicija grada i Krajine seže još i dalje od srednjeg veka, čak i do 6000 godina unazad, što je dokazano otkrićem kulture Lepenskog vira. Turu kroz Negotin ćemo i započeti posmatranjem muzejskih prostora u njemu. 


Negotinski muzej


Najveći muzejski prostoru u gradu osnovan je 1934. godine, a na inicijativu njegovih stanovnika. Danas se u Muzeju nalazi 15000 eksponata, koji su raspoređeni u tri objekta, tri različite tematske celine:  


Arheološki muzej - u kome se nalaze arheološke, istorijske, etnološke celine i zbirke umetnički slika i ikona. U njemu možete pronaći čuvene eksponate: Žrtvenik iz 3500. godine pre nove ere, Skulpturu boga Neptuna iz prvog veka nove ere, kao i Zbirku srpskog srednjovekovnog nakita.

Rodna kuća Stevana Mokranjca - prostor koji čuva sve autentične predmete koji su pripadali najvećem srpskom kompozitoru. U prizemlju je smešteno sve o Mokranjčevom stvaralaštvu, uz analizu njegovih najvećih dela. U ovom prostoru se održavaju koncerti, literarne večeri i drugi kulturni programi. Na prvom spratu se čuvaju svi predmeti koji su pripadali kompozitoru. Veliki kompozitor u gradu ima i svoju manifestaciju: Mokranjčeve dane, koji se održava u septembru svake godine i predstavlja pravi muzički događaj. U okviru njega najpoznatije je natpevavanje horova.
Muzej Hajduk Veljka - nalazi se u kući obor kneza iz 19. veka, stilski neobičnom konaku kneza Todorčevića. Muzej je izgrađen u znak sećanja na velikog ustanika Hajduk Veljka Petrovića, čoveka koji je najviše proslavio i najjače branio svoj Negotin. To najbolje pokazuje rečenica po kojoj je Veljko ostao upamćen kroz vekove: Glavu dajem, Krajinu ne dajem. U Muzeju su danas smešteni oružje, pokućstvo i umetnička dela inspirisana Hajduk Veljkom.

Prirodne lepote Negotina
Pored kulturnih sadržaja, Negotin odlikuje i vlo bogat svet prirodnih lepota. Grad i okolina pružaju mogućnost uživanja u izletištima ili lovu u velikim šumskim površinama. Među mnogobrojnim prostorima, dva se izdvajaju kao ona koja su naročito turistički poznata: 

Vratnjanske kapije - Na bistroj planinskoj rečici, na 30 kilometara od Negotina, nalazi se jedan od najzanimljivijih oblika reljefa u Srbiji. Reč je o velikim kamenim vratima-kapijama, koja su stvorena potpuno prirodno, bez ikakvog uticaja ljudske ruke. Stvoreno je tri kapije, oko kojih se nalazi zelena šuma, a ispod kojih protiče brza planinska reka. Sve ovo stvara jedan predivan rajski predeo, savršen za celodnevno druženje sa prirodom. Na samo 200 metara od najveće kapije, nalazi se srednjovekovni manastir Vratna. Čitav predeo poznat je i kao istoimeno lovište mulfona i jelena lopatara.
Dunav - Dunav ne samo reka, već i svojevrsna turistička destinacija svakog grada kroz koji protiče. Dužinom od 31 kilometra krasi Negotin i svoje obale pretvara u mesta odmora i uživanja. Vožnja Dunavom predstavljaće svojevrstan događaj, tokom koga ćete upoznati njegovu negotinsku istoriju, reljef i lepote prirodne. Negotinski Dunav pruža prelepe plaže, zaliv na kom je savršeno posmatrati zalazak sunca, bujnu vegetaciju i šume, koje od predela stavaraju čarobno mesto. Na njemu se svake godine održava Dan Dunava, tokom koga se svakog 29. juna okuplja veliki broj zaljubljenika u sportove na vodi. 
Seoski turizam i Negotinske pimnice

Ono što je generalno odlika svih gradova u Srbiji, ali i svih ostalih poznatih turističkih destinacija, jeste negovanje tradicije i očuvanje onoga što je karakteristika konkretnog kraja zemlje. Grad Negotin je jedan od najboljih predstavnika navedenih tvrdnji. On počiva na tradiciji gajenja vinove loze, dok je druga njegova odlika posedovanje brojnih domaćinstava koja čuvaju i predstavljaju specifičnu kulturu ovog kraja. Najpoznatija su:

Negotinske pimnice - objekti u kojim se prerađuje grožđe, gajeno na tradicionalan način na velikim plantažama. Prerada grožđa i čuvanje vina odvija se u pimnicama, koje su svojevrsni simboli grada i njegove okoline. Ovakvi objekti se više ne grade, ali su u Negotinskoj opštini sačuvani brojni objekti ovakve vrste, građeni kraj 19. i tokom 20 veka. To su kuće od kamena, debelih zidova, koje danas predstavljaju svojevrsne turističke atrakcije. Najpoznatije sačuvane pimnice u ovom kraju su: Rajačke; Rogljevske; Smedovačke; Štubičke; Bratujevačke. U nekim od njih danas se može i degustirati najkvalitetnije vino ovog kraja. Nalaze se na oko 20 kilometara od grada, tako da su savršene za izlet i hedonističko uživanje.
Seoski turizam je razvijen i u ovom kraju Srbije, te u njima možete osetiti spoj tradicionalnog srpskog i vlaškog, isprobati tradicionalna jela i uživati u degutaciji crvenih i belih vina. Ono što je posebna vrednost sela u okolini Negotina jeste negovanje starih zanata i tradicionalnih običaja. Turistički najpopularnija negotinska sela su: Rogljevo; Rajac; Šarkamen; Plavna; Kusjak.   

Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru