„Rok za hitne korake je tri do četiri nedelje“: Komesarka EU otkrila o čemu je razgovarala sa Vučićem i zašto je zadivljena energijom studenata
"Čini mi se da je važno da kažem i da je ono što od Srbije zahtevaju demonstranti i studenti, isto ono što od Srbije zahteva Evropska komisija", izjavila je u intervjuu za N1 Slovenija Marta Kos, evropska komesarka za proširenje, koja je i dodala da je zadivljena energijom demonstranata da promene okolnosti kojima nisu zadovoljni. Kako je ocenila, Srbija stagnira i mora da napravi mnogo koraka da bi uopšte mogla da nastavi s pregovorima.
EK od Srbije zahteva hitne reforme, pre svega promene u izbornom zakonodavstvu, promene medijskih zakona i postavljanje regulatora elektronskih medija, za šta je, kako kaže, predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku dao garancije. Rok za hitne korake je tri do četiri nedelje, istakla je. „Predsedniku Vučiću sam izrazila protest zbog sprovođenja nasilja i zastrašivanja nevladinih organizacija“, dodala je Kos, a prenosi N1 Beograd.
Na pitanje da li zbog objave na X-u oseća odgovornost, i da li iza nje stoji s obzirom na to da kaže da je nije ona napisala već neko iz njenog tima, Marta Kos odgovara da oseća odgovornost prema državi Srbiji koja je kandidat za članstvo.
„Moja odgovornost je da je ponovo dovedemo na evropski put na kom u poslednjih nekoliko meseci stagnira. I uvek ću se zalagati za to da razgovaramo sa političarima, sa onim ljudima koji nešto mogu da urade. Recite mi sa kim u ovom trenutku u Srbiji možemo da razgovaramo, da bismo dosegli reforme, a sve to što takođe zahtevaju demonstranti, studenti i opozicija. To je bila tema mog razgovora sa predsednikom Vučićem. Srbija u ovom trenutku nema Vladu, rekla sam da stagnira, mora da napravi mnogo koraka da bismo uopšte mogli da nastavimo sa pregovorima. Pod te korake spadaju veoma važni medijski zakoni, važni zakoni iz oblasti izbornog zakonodavstva i još mnogo toga. Naravno tema su i, po mom mišljenju, loše mere srpske Vlade prema predstavnicima nevladinih organizacija, odnosno prema nevladinim organizacijama u načelu“, navela je.
Upitana o tvitu koji je izazvao lavinu reakcija, kaže da u njenom kabinetu ima 16 ljudi, da je u pitanju timski rad i da razume da se ljudi ne slažu sa tom objavom. „Ali takođe molim za razumevanje, da ne sudite o mom radu na osnovu 280 slovnih znakova (karaktera). Zadatak na kom radim, i na kom sam radila tokom razgovora sa predsednikom Vučićem, je da omogućim da Srbija sprovede reforme, a koje su neophodne za nastavak pregovora koji već neko vreme stagniraju“, naglašava sagovornica N1.
Ona je navela da je zadivljena izuzetnom energijom i spremnošću demonstranata u Srbiji da promene okolnosti kojima nisu zadovoljni.
„I kao što sam već rekla, srpski narod je taj koji će odlučivati o daljoj sudbini Srbije, i drago mi je da možemo da budemo njihovi saveznici kada je reč o ispunjavanju tih reformi. Situacija što se tiče bezbednosti na protestima je bila mnogo puta napeta i možemo zahvaliti svima, a posebno studentima koji su umeli da se sklone, umeli da se organizuju. Odnosno svim demonstrantima, ne samo studentima, koji su izuzetno mudro postupali da ne dođe do nečega opasnijeg. Nadam se da će sada istraga pred Evropskim sudom za ljudska prava pokazati šta se zapravo dogodilo, jer dobijamo potpuno različite informacije. Imam informacije iz prve ruke, od nevladinih organizacija, koje su me obavestile o tome šta tačno se dogodilo“, rekla je Marta Kos.
Ona je navela da da ono što od Srbije zahtevaju demonstranti i studenti, je isto ono što od Srbije zahteva Evropska komisija:
„Proces pregovora nije jednostavan, Srbija je zemlja kandidat još od 2014. godine, u međuvremenu se mnogo toga zaustavilo, upravo zbog toga što reforme nisu jednostavne, ili u određenom periodu države ne rade na njihovom sprovođenju. Moje mišljenje je da je zadatak Evropske komisije, čiji sam i sama deo, da podstiče ili s vremena na vreme izvrši pritisak na Vlade da te reforme sprovedu. Govorim o reformi izbornog sistema koja je neophodna, i to je ono što govore i demonstranti, da je Srbiji potreban novi izborni zakon. Govorimo i o tome da je potrebno postaviti regulatore elektronskih medija, to je takođe zahtev. Govorimo i o dva medijska zakona, i pre svega o tome da je srpska Vlada ta koja mora poštovati vladavinu prava, ljudska prava, medijske slobode i tako dalje. I to su tačno te reforme koje Srbija mora sprovesti. Bez toga neći moći da napreduje na evropskom putu, ni jedna država, ne samo Srbija nego bilo koja druga zemlja, koja ne poštuje slobode medija, koja ne poštuje slobodu izbora, koja ne uvažava nevladine organizacije. Mogla bih još da nabrajam, ali bez toga se ne može postati članica Evropske unije. Sve vreme tokom ovog zastoja u pregovorima sam bila u kontaktu sa nevladinim organizacijama u Srbiji, sa nekima sam se sastajala i to objavljivala javno, sa nekima sam u kontaktu a to nismo ni objavljivali, jer su me molili da to ne radimo, kako ih ne bismo ugrozili. Predsedniku Vučiću sam izrazila protest zbog sprovođenja nasilja i zastrašivanja nevladinih organizacija. Kako to drugačije da izvedem nego da se sretnem sa njim i to mu otvoreno i kažem. Svi oni koji me sad kritikuju zbog toga što sam se sad sastala sa Vučićem, sa druge strane traže od Evropske komisije da pregovara sa Putinom“.
Upitana kakve su tačno garancije predsednika Vučića da će sprovesti ključne reforme i do kada će ih sprovesti, te kakvi su rokovi u pitanju, Kos je odgovorila da se to mora dogoditi u što kraćem roku, zato što Srbija želi da već do kraja prve polovine ove godine bude otvore treći klaster.
„To znači da se to mora dogoditi u roku od tri do četiri nedelje. I ja ću biti prva koja će da bdi nad tim, da se to zaista i dogodi. S jedne strane to je tehnički postupak pregovaranja, jer neke stvari moraju biti sprovedene, sa druge strane je to politički proces. Kao što sam rekla, mi moramo da pregovaramo sa onima koji mogu da pokrenu stvari. Sa kim u ovom trenutku da pregovaram? Već neko vreme stanje u Srbiji stagnira. Sa kim da razgovaram o tome da moraju da sprovedu reforme? U ovom trenutku nemamo nikoga drugoga sa kim bismo mogli razgovarati. Razgovarali smo o tome u Srbiji, da li idu na nove izbore, da li će biti nove Vlade“, rekla je Kos.
Коментари
Постави коментар