Srbijom se širi ideja o generalnom štrajku, svi čekaju petak
Transparenti sa natpisom “Generalni štrajk” najvidljiviji su na protestima studenata i prosvetara u poslednjih nekoliko nedelja, a u znak podrške blokadama, u petak 24. januara, na dvadesetčetiri sata biće zatvorene ne samo deo škola, već i određeni broj prodavnica, cvećara, pekara, restorana… Sagovornici Nova.rs smatraju da je naše društvo na korak od generalnog štrajka, pa iako vlast nema nameru da odstupi, uzdrmaće je brojnost i snaga građana koji će se priključiti totalnoj obustavi rada.
Na društvenim mrežama od juče se širi i ponavlja mantra “generalni štrajk”, a prvo celodnevno prekidanje rada u različitim institucijama, ustanovama, organizacijama, firmama širom Srbije, po svemu sudeći, biće u petak 24. januara.
“U petak, 24.01. Urma poslastičarnica neće raditi zbog generalnog štrajka”, piše na Instagram profilu ove “kuće slatkiša”.
Magazin “Lice ulice” objavio je na društvenoj mreži Iks (X) da podržavaju generalni štrajk i da će u petak prestati sa aktivnostima na 24 sata.
Iako ostaje nejasno odakle je potekla priča o generalnom štrajku u petak, 24. januara, poziv na obustavu rada svakako smo prvi put čuli na studentskim protestima.
“Inicijativa za generalni štrajk krenula je od studentskog pokreta u blokadi, a mi smo se tome pridružili. Pozvali smo sve na generalni štrajk jer valjda je javnost razumela da je društvo za to zrelo i da nam je neophodna ovakva metoda. Željno očekujemo da nam se svi priključe i pozivam građane u ime prosvetnih radnika da stanu u odbranu prava i slobode, da se odupremo pretnjama, ucenama, da budemo solidarni”, kaže Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Iz firme “Ćao šećeru” na društvenim mrežama obaveštavaju da u petak – ne rade.
“Sve mora da stane! ‘Ćao šećeru’ se priključuje štrajku. U petak 24. januara neće raditi ni lokal, ni štand u TC Delta city”.
Beogradski kafić „Kuća umetnica“ na Instagramu je takođe podelio da neće raditi u petak.
Da stupa u generalni štrajk objavila je i Novosadska biciklistička inicijativa na Fejsbuku, navodeći da njihova kancelarija neće raditi u petak, dok internet sajt i društvene mreže neće biti u upotrebi od 23. do 26. januara.
Građani ne smeju da odstupe
Institucije se, očigledno, nalaze između dve vatre, smatra socijalni psiholog i profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu Dragan Popadić, a sad je pitanje, kaže on, čiji pritisak će biti jači: građana ili vlasti.
“Ni 2000. godine do generalnog štrajka nije došlo, ali možda sad postoje šanse da se tako nešto dogodi. Važno je da ključne tačke stanu, koje su u društvu najvidljivije i koje su najbolnije za one na vlasti. Imamo dve strane, režim koji izgleda apsolutno ne želi da odstupi i studente i građane koji ne smeju da odstupe, jer je jasno šta ih čeka ako ovde i sad budu poraženi. Građani vrše pritisak na institucije da se oslobode uticaja sa vrha vlasti i da rade samostalno i po zakonu. Sa druge strane, vlast grčevito pokušava da poveća pritisak na institucije uprkos svemu”, objašnjava Popadić.
Generalni štrajk, ističe on, ne mora da obuhvati sve, ali moraju učestvovati različite delatnosti i institucije da bi obustava rada imala efekta.
“Sve zavisi od toga koliko je ljudi spremno na ovaj korak. Ukoliko budemo brojni i snažni, vlast će se svakako uzdrmati kad vidi koliko nas je spremno da žrtvuje sve, zarad zahteva. Bitno je da bude uključeno što više institucija, u kojima nema straha i koji će time pokazati odlučnost, po cenu ličnih žrtava koje se podrazumevaju. Nije lako stupiti u štrajk u sadašnje vreme u Srbiji, ali što više institucija stupi u obustavu, to će biti bolnije za režim. Ne očekuje se da vlast ustukne, ali ne verujem da će oni smanjiti pritisak na institucije, iako bi generalni štrajk i povećanje otpora doprinelo motivaciji u samim institucijama da se odupru pritisku vlasti ili onima unutar njih, koji žele da pruže otpor”, zaključuje Popadić.
Naime, studenti u blokadi Univerziteta u Beogradu uputili su pismo sindikatima svih prosvetnih radnika u Srbiji, sindikatima radnika u Pošti Srbije i radnika u „Elektroprivredi Srbije“ (EPS), u kom su ih zvanično pozvali na štrajk podrške studentima „sa ciljem radikalizacije delovanja društva za potrebe ispunjenja studentskih zahteva„.
Iz EPS-a je, međutim, ubrzo stigao isključiv odgovor, da “nema govora o štrajku”.
Protest studenata I prosvetnih radnika, učenika na platou ispred Filozofskog fakulteta Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs
Podsetimo, Dušan Kokot je proglasio u Beogradu generalni štrajk u školama, a pojedine obrazovne ustanove navode da cele nedelje neće biti nastave.
Takođe, Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) saopštilo je ranije da obustavlja svoje programe u izložbenim prostorima u znak podrške studentima i pozvalo umetnike da zastanu sa svojim aktivnostima.
Brojna pozorišta u Srbiji prethodnih dana otkazivala su predstave u znak podrške studentima, kao i u znak protesta zbog gaženja studentkinje na jednoj od blokada u Beogradu.
Najavu da se pridružuju generalnom štrajku na društvenim mrežama podelili su i brojni drugi profili, među kojima ima i profili pojedinih udruženja, ateljea, škola stranih jezika, influensera i drugih.
Više o studentskim blokadama i protestu prosvetara pratite na Nova.rs na našem blogu uživo.
Коментари
Постави коментар