Da se nikada ne zaborave: Milan Lane Gutović

 U svetu zabave, retki pojedinci uspeju da dosegnu status ikona, ostavljajući neizbrisiv trag svojim talenatom, humorom i doprinosom kulturi. Jedan od takvih istaknutih ličnosti bio je i Milan Gutović, čije je ime postalo sinonim za smeh i zabavu.


Gutović je svojom karizmom i komičkim genijem osvojio srca publike i ostavio neizbrisiv pečat na sceni tokom svoje impresivne karijere. Ovaj članak će istražiti putanju života i karijere Milana Gutovića, osvrćući se na njegove rane korake, značajne uloge, doprinos srpskoj kulturi i nasleđe koje je ostavio za sobom nakon svoje smrti 2021. Godine.


Milan Gutović je rođen 11. avgusta 1946. godine u mestu Umka kod Beograda. Očeva strana porodice Gutović potiče iz sela Gornje Rudinice u Pluzinama, a porodica ima duboko ukorenjeno srpsko pleme Pivljana. Sa druge strane, majčina strana porodice, devojačko prezime Čarapić, potiče iz Ivavnice, dodajući bogatu kulturnu raznolikost u Milanovu biografiju.


Milan Gutović je završio srednju Elektrotehničku školu “Nikola Tesla”, gde je takođe stekao nadimak “Lane”. Njegova radoznalost prema tehnologiji i elektronici pratila ga je kroz život, upotpunjujući njegovu kreativnost i humor.


Prvo je upisao Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Beogradu (PMF), ali su se vremenom skice i skečevi pokazali bližim srcu nego matematičke formule.


Godine 1967. Gutović je diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, pod mentorstvom velikih imena u svetu umetnosti. Ovde je stekao svoje prve ozbiljne veštine glume koje će kasnije proširiti na razne forme zabave.Онлајн курсеви уметности



Bio je član čuvene grupe Bojanove bebe, zajedno sa svojim kolegama iz klase – Jozefom Tatićem, Svetlanom Bojković, Ivanom Bekjarevom, Đurđijom Cvetić i Tanasijem Uzunovićem. Njihov talenat privukao je pažnju legendarnog Bojana Stupice, koji ih je primio u stalni angažman Jugoslovenskog dramskog pozorišta (JDP).


Milan Gutović je ostavio neizbrisiv trag na sceni kroz brojne nezaboravne uloge. Njegova umetnost obuhvata uloge u predstavama poput: “Protkecija”, “Kad su cvetale tikve”, “Buba u uhu”, “Ruženje naroda u dva dela”, “Za kim zvono zvoni”, “Pučina”, “Kolubarska bitka”, “Valjevska bolnica”, “Narodni poslanik”, “Othello”, “Putujuće pozorište Šopalović” i mnoge druge. 


Njegovo izvođenje u ovim predstavama donelo mu je brojne nagrade i priznanja, dok je njegov talenat osvojio srca publike širom regiona.



U poslednjih nekoliko decenija, Milan Gutović se posvetio izvođenju kabarea. Njegova izvođenja su osvojila publiku širom sveta, pokazujući da humor nema granica i da smeh može premostiti kulturne razlike.


U 2020. godini, Milan Gutović se vratio Jugoslovenskom dramskom pozorištu, gde je ponovo stupio na scenu sa ulogom u predstavi “Putujuće pozorište Šopalović”. Njegova posvećenost umetnosti i dalje sija, dok je njegovo prisustvo na sceni oduševljenje za sve ljubitelje pozorišta.

Kroz godine svog izuzetnog umetničkog puta, Milan Gutović je ne samo osvajao srca publike na pozornici, već je svoj jedinstveni talenat preneo i na veliko platno. Njegova filmska karijera, koja je počela 1968. godine, postala je neprolazno nasleđe u svetu kinematografije.



Gutović je svoj filmski debi ostvario 1968. godine u filmu “Bekstvo” reditelja Radoša Novakovića. Ovaj početak je označio uvod u bogat katalog filmskih ostvarenja koji će uslediti.


Njegova neodoljiva harizma i komički talenat brzo su ga lansirali u svet filmske umetnosti. Počevši od sporednih i epizodnih uloga, Gutović je igrao u nekoliko filmova kao što su “SB zatvara krug” i “Povratak otpisanih”.


Prva značajna glavna uloga usledila je 1979. godine u filmu “Drugarčine”. Ovaj film je označio prekretnicu u Gutovićevoj karijeri, dajući mu mogućnost da se pokaže kao svestrani glumac sposoban za različite žanrove.


Godinu dana kasnije, ponuđena mu je još jedna prilika da zasija. Film “Laf u srcu”, čiji su scenarij napisali Siniša Pavić i Ljiljana Pavić, predstavio ga je u ulozi Srećka Šojića. Ova uloga je postala simbol njegove sposobnosti da donese humor i dubinu likova na platno.


Jedno od najprepoznatljivijih ostvarenja u njegovoj filmografiji je serijal “Tesna koža”. Počevši od prvog dela 1981. godine, ovaj serijal je postao sinonim za zabavu i neizmernu popularnost. Uz Nikolu Simića, Milan Gutović je ostavio dubok trag kroz likove koji su osvojili srca publike. Nastavci su usledili 1987, 1988. i 1991. godine, potvrđujući snagu njihovog dueta.


Osim Tesne kože, Milan Gutović je stvarao zapamćene uloge u filmovima kao što su “Erogena zona”, “Debeli i mršavi”, “Crna Marija”, “Majstor i Šampita”, “Špijun na štiklama”, “Uslovna sloboda” , “Sedam i po” i mnoge druge. Njegova sposobnost da donese humor i emotivnu dubinu svakom karakteru stvorila je filmsko nasleđe koje će zauvek živeti na platnu.


Milan Gutović je zauvek obeležio srpsku filmsku industriju svojim neponovljivim prisustvom i raznolikim interpretacijama. Njegova filmska karijera je odjeknula širom zemlje i van njenih granica, ostavljajući nas nasmejane i dirnute njegovim talentom.

Gutović je svoju  televizijsku karijeru ozbiljno započeo 1971. godine kroz seriju “Diplomci”, koja je nosila pečat talentovanog scenariste Siniše Pavića. Ovo je bila prva veća uloga koja je predstavila njegovu sposobnost da se transformiše u različite likove.


Međutim, prava televizijska slava došla je sa serijama “Bolji život” i “Otvorena vrata”. Kroz ulogu Đankarla Marotija u “Boljem životu” i lika Dragoslava u “Otvorenim vratima”, Gutović je postao nezaobilazno lice malih ekrana. Njegova interpretacija ovih karaktera ga je učinila dragocenim delom popularne televizije.


Gutović je takođe ostvario značajnu prisutnost u televizijskoj seriji “Pustolov”, gde je ostvario preko 400 epizoda. Ova serija je emitovala duh avanture i humora, postavljajući ga u srca mnogih gledalaca, naročito dece i mladih.


Njegova televizijska popularnost je doživela vrhunac 2006. godine kroz seriju “Bela lađa”. Ponovno se našao u ulozi Srećka Šojića, lika iz kultne “Tesne kože”. Ova repriza je još jednom osvojila srca publike i potvrdila koliko je njegov talenat univerzalan i nezaboravan. Njegov portret Šojića je trajao sve do 2011. godine.



Gutović je takođe demonstrirao svoje veštine kao voditelj i autor nekoliko emisija i humorističko-satiričnih priloga na televizijama kao što su Televizija Pink, TV Fox i RTS. Njegove najpoznatije emisije su “Oralno doba” i “Ne može da škodi”, koje su postale sinonimi za zabavu i smeh.


Njegova privrženost porodici bila je duboka i ostavila je neizbrisiv trag u njegovom životu. Iz braka ima ćerku Milicu, koja je krenula očevim koracima u svetu glume, dok se istovremeno bavi i baletom. Njena strast prema umetnosti nasledila je očeve talente.


Gutović je doživeo i radost dedinstva kada je krajem 2016. godine njegova ćerka Milica postala majka, čime je on postao ponosni deda.


Decenijama je bio u vanbračnoj vezi sa Biljanom Knežević, balerinom Pozorišta na Terazijama. Kroz njihovu vezu su se rodila dva sina – Janko i Spasoje. Ova harmonična porodica delila je zajedničke trenutke sreće i podrške.



Lane Gutović je bio više od samo umetnika. Ljubav prema životinjama ga je inspirisala da gaji patke, koze i kokoške u svom dvorištu, pokazujući svoju nežnu stranu van scene.


Iza svetla reflektora, Gutović je bio strastveni ljubitelj komedije. Omiljeni komičar mu je bio Miloš Žutić, čiji je talenat i duh često podsećao na njega.


Lane Gutović je svoj talenat i popularnost koristio za dobro. Njegov rad kao predsednika Udruženja umetnika, gde je zagovarao nacionalne penzije, jasno pokazuje njegovu brigu za kolege umetnike i njihove uslove.


U toku svoje višedecenijske karijere, Milan Gutović je nagrađen sa mnogo prestižnih priznanja, koja svedoče o njegovom neumornom radu i dubokom doprinosu:



Statueta Ćuran: Za izuzetnu ulogu Vladimira u predstavi “Pučina”, 1978. godine, osvojio je ovu prestižnu nagradu. Ova nagrada prepoznala je njegovu izvanrednu glumačku sposobnost i dubinu interpretacije.


Sterijina nagrada: Za istu ulogu Vladimira u predstavi “Pučina”, Gutović je dobio i Sterijinu nagradu. Ovo je još jedno priznanje koje potvrđuje njegovo mesto među najboljim glumcima svoje generacije.


Nagrade Zoran Radmilović: Njegova uloga Uče u drami “Ruženje naroda u dva dela”, 1988. godine, donela mu je Nagradu Zoran Radmilović. Ova nagrada je odao priznanje njegovoj sposobnosti da donese dubinu i humor likova.


Nagrade sa Povodom: Gutović je dobio mnogo nagrada za svoje izuzetno prisustvo na sceni, ali je takođe bio nagrađivan i za svoje doprinose na filmu. Nagrada Zlatni Ćuran za životno delo glumcu komičaru, koju je dobio 2019. godine, svetla je tačka u njegovoj impresivnoj kolekciji priznanja.


Priznanja izvan granica: Gutovićeva popularnost nije bila ograničena samo na teritoriju Srbije. Nagrada Backstage, dodeljena od strane najgledanijeg makedonskog  TV magazina, za njegovu ulogu Srećka Šojića u filmu “Tesna koža”, dodatno je potvrdila njegovu međunarodnu privlačnost. Ovaj film je postao omiljeni izbor makedonske publike, a Gutović je dobio ovu nagradu za svoju neodoljivu izvedbu.


Krajem avgusta 2021. godine, Milan Gutović je primljen u bolnicu nakon iznenadnog pogoršanja svog zdravstvenog stanja. Nažalost, preminuo je 25. dana istog meseca na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA), zbog problema sa disajnim organima. Ova tužna vest je potresla mnoge i ostavila prazninu u svetu umetnosti.


Milan Gutović, poznat kao Lane, ostavio je duboko nasleđe u svetu umetnosti i kulture, kao i značajan uticaj na generacije glumaca i publiku. Njegov bogati repertoar uloga na pozornici, filmu i televiziji doprineo je raznolikosti i kvalitetu srpske umetničke scene.

Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru