Znamenitosti Beograda: Kuća sa Sunčanim Satom

  Kuća sa sunčanim satom sa liste Znamenitosti Beograd nalazi se u Zemunu, na uglu Glavne i Dubrovačke ulice, danas je stambeno-poslovna jednospratnica, a sagradjena je 1823. godine. Kući sa liste Znamenitosti Beograd sunčani sat dodat je fasadi 1828. godine, i nalazi se na strani kuće koja gleda na Dubrovačku ulicu. Specifičnog je izgleda, sastoji se od cifara 8, 9, 10, 11 i 12 na levoj strani i 1, 2 i 3 na desnoj, i pokazuje samo dnevno, solarno vreme.



U srpskoj istoriji astronomije značajan je po formi, načinu rasporeda brojki i konstrukcijskom rešenju. Vreme pokazuje senka jedna kazaljke. 

U klasicističkom stilu i sa elementima baroka oblikovana je u stilu ampira, specifične varijante klasicizma sa elementima grčko-rimske, egipatske i renesanse umetnosti.  Kuća sa sunčanim satom izgradjena je opekom, a glavna fasada sa zvonastom kupolom napravljena je plitkom, elegantnom plastikom.  Grb sa sidrom na središnjem delu zgrade predstavlja ktitora zdanja i njegovu angažovanost u pomorskoj trgovini. Kuća sa sunčanim satom sastoji se od podruma, prizemlja i sprata, gde je tada prizemlje bilo namenjeno lokalima, a sprat je imao rezidencijalnu namenu, sve do danas. 

Zgrada je proširena i dogradjena krilom ka Dubrovačkoj ulici, a 1944. Je fasada te strane zgrade oštećena tokom bombardovanja, medjutim sat je ostao neoštećen.


Jovan Subotić, poznati srpski književnik i javni radnik je u Kući sa sunčanim satom proveo poslednje godine života. Rodjen je 30. Januara 1817. godine, a zbirka pesama “Lira” njegovo je prvo objavljeno delo. U oko 20 knjiga objavio je lirske pesme, epohe, drame i tragedije, a za svog života bio je član Vrhovnog sudišta u Zagrebu, upravni činovnik, pripadnik Narodne stranke i urednik lista “Narod”. 1844. Godine se doselio u Zemun gde je otvorio advokatsku kancelariju i postao član srpskog narodnog-crkvenog odbora. Uspomene koje je napisao dok je boravio u kući sa sunčanim satom kasnije je izdala Matica Srpska.

28. Januara 1886. Godine je u kući sa sunčanim satom preminuo.

Jedan od najznačajnijih spomenika kulture koji su pod zaštitom države je upravo kuća sa sunčanim satom, funkcija i izgled objekta opstali su u odnosu na prvobitno stanje, sem manjih izmena u prizemnom delu. 

Pored Subotića u kući sa sunčanim satom je živeo i pisac David Albahari.

Kuća sa sunčanim satom danas je deo turističkog razgledanja znamenitosti pod okriljem Turističkog društva Zemun.

Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru