Sedamdeset devet godina od trijumfa nad fašizmom: Čiju pobedu slavimo?

Celih sedamdeset devet godina prošlo je od dana pobede nad fašizmom, najgorim zlom modernog doba. Čitav je to jedan poduži ljudski život. Antifašizam, rođen iz te pobede, dugo je bio neprikosnoveni ideal na kojem je izgrađen sistem vrednosti novog sveta. Upečatljivost užasa na kojima je nastao bila je tolika da je ideal antifašizma decenijama bio nesporni i neupitni autoritet, uvek posmatran iz istog ugla. Čuvali su ga oni koji su te užase preživeli, oni koji su se strahota sećali.



Ali, život ko život, sklon je prolaznosti i zaboravu. Nema sećanja, nema ni ideala. Sedamdeset devet godina kasnije, čini se, antifašizam je umorni starac sa malo savremenika, zapušten od naslednika i osuđen na lapot, dok se o njegovo neprocenjivo nasleđe otimaju i deca i razna kopilad koja prete da će da ga proćerdaju i prodaju u bescenje.


Zato je pitanje: Šta danas slavimo? Koji dan i čiju pobedu? Datum koji je nekada bio simbol pobede nad fašizmom, već 39 godina se slavi i kao Dan Evrope, u znak sećanja na Šumanovu deklaraciju, začetak onoga što je danas Evropska unija. Taj manifest iz 1950, zasnovan na ideji večnog mira među evropskim narodima, oslanja se na antifašističku tradiciju, ali je i svojevrsni simbol podela među onima koji su fašizam pobedili. Na tu pobedu već dugo svako gleda iz svog ugla.

Na današnji dan pre 79. godina okončan je Drugi svetski rat bezuslovnom kapitulacijom Nemačke koju su u Berlinu potpisali nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel i u ime strana pobednica sovjetski maršal Georgij Žukov i general Artur Teder kao predstavnik zapadnih saveznika.

Bio je to formalni kraj Drugog svetskog rata, ali su nemačke trupe još nekoliko dana pružale otpor, a rat u Jugoslaviji trajao je do 15. maja.


U Evropi se 9. maj obeležava i kao Dan Evrope u znak sećanja na objavljivanje deklaracije kojom je tog dana 1950. godine francuski šef diplomatije Robert Šuman pozvao na uspostavljanje novog poretka među evropskim zemljama, nakon čega je uspostavljena Evropska komisija za ugalj i čelik.


Iz te komisije nastala je Evropska ekonomska zajednica, a 1991. u Mastrihtu je proglašena Evropska unija.

U Moskvi je održan tradicionalna vojna parada povodom Dana pobede.

Kod nas, mi i ne znamo šta slavimo, čiju pobedu, ko je pobednik. Kod nas se sitorija menja, nju pišu političari a ne istoričari.

Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru