Drama na Dunavu kod Bačke Palanke: Brod udario u most, potonula barža

 Brod koji plovi pod rumunskom zastavom, udario je noćas u noseći stub mosta na graničnom prelazu Bačka Palanka i tom prilikom potonula je natovarena barža.




Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je danas da zajedno sa Agencijom za zaštitu životne sredine prati situaciju na reci Dunav kod Bačke Palanke gde je noćas, usled plovidbene nezgode, potonula barža nemačkog broda „Lola – 5“ koja je prevozila oko 1.000 tona veštačkog azotnog đubriva.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva zaštite životne sredine, inspektori za vode nadležnog Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu utvrđuju pet lokaliteta na kojima će predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine uraditi uzorkovanje i određivanje svih fizičko-hemijskih parametara u cilju analize kvaliteta vode, kako bi se utvrdio uticaj nezgode na životnu sredinu.

Ističu da je do nezgode na Dunavu došlo oko 00.40 sati, kada je nemački brod „Antonia“ koji je vukao natovarenu baržu „Lola – 5“, udario u stub mosta „25-Maj“ koji spaja granične prelaze Bačka Palanka-Ilok. Brod je, kako dodaju, udario u stub mosta na teritoriji plovnog puta reke Dunav u Republici Hrvatskoj, zbog čega su obaveštene i hrvatske nadležne službe.

Kako je preneo portal Index, Hrvatska je zatvorila granični prelaz Ilok. Most koji povezuje Bačku Palanku i Ilok nalazi se između dva granična prelaza.


„Apeliramo na građane koji namjeravaju prijeći državnu granicu da koriste alternativne granične prijelaze“, poručili su iz hrvatske policije.

Međunarodni ekspert za strateško planiranje u oblasti životne sredine, Dušan Vasiljević, istakao je da ničeg dobrog ne može biti kada je reč o potonuću barže sa 1.000 tona veštačkog đubriva u Dunav na graničnom prelazu Bačka Palanka.



„Pitanje je samo u kojom meri i na koji način će se taj otpad, đubrivo koje je potonulo dole, rastvarati u vodi. To jeste pretpostavka, da su to đubriva koja su puna azota i fosfata, znači nitrita koja se se inače koriste za đubrenje zemljišta“, objašnjava Dušan Vasiljević.


Kako navodi, kada nađubrite vodu, uslovno rečeno, onda će u njoj intezivno početi da rastu alge koje tim svojim rastom oduzimaju kiseonik od vode i na taj način ugrožavaju biljni i životinjski svet, pre svega ribu.



1.000 tona veštačkog azotnog đubriva završilo u Dunavu: Oglasilo se Ministarstvo zaštitne životne sredine o potonuću barže kod Bačke Palanke


„To je posebno opasno jer je sada vreme mreštenje štuke i to će sigurno imati uticaja na riblju populaciju“, ističe Vasiljević.


Pored ugrožavanja biljnog i životnjskog sveta, prevelika količina opasnog sadržaja, opasna je i za ljudsku upotrebu, napominje Vasiljević.


„Ovde je rečeno da će se kvalitet vode meriti na pet mesta, jedino je problem to što se ne zna na kojih pet mesta jer ne postoje stalna mesta za merenje pa nemamo referentno merenje da bismo mogli da uporedimo povećanje koncentracije ovih materija u odnosu na prethodno stanje. Tako da rezultati tih merenja su već u startu upitni iako postoje neki standari koji su minimumi i maksimumi ovakvih sadržaja u vodi“, ističe.


Vasiljević upozorava i da je osim nitrata mnogo kritičnija pojava amonijaka koji je toksičan.


„Male količine amonijaka mogu da izazovu vrlo velike i teške posledice i za biljni i životinjski svet“, navodi.


Najbitnije je, prema njegovim rečima, što pre izvući baržu koja je potonula, ali i upozoriti na opasnosti.


„Upozoriti sve one koji se nalaze nizvodno od tog mesta, praktično sve do Đerdapa da ne koriste tu vodu ili da oprezno koriste. U svakom slučaju da ne koriste za ljudsku ishranu ili ishranu stoke jer u ovom trenutku bez obzira na merenja nije sigurno u kojim koncentracijama će da se kreće tokom Dunava. Dunav je reka koja ima dinamičan tok i koncentracije štetnih materija nisu svuda iste, negde će biti više, negde manje“, naglašava.


Rečno dno, kaže Vasiljević, inače je mesto gde se skupljaju otpadi koji prolaze rekom.


„Jednog dana kada neko bude analizirao sedimente na dnu Đerdapskog jezera tamo će pronaći sve i svašta, pa i između ostalog ovo što se sada desilo“, upozorava.


Podsetimo, brod „Antonia“ koji je gurao natovarenu baržu noćas oko dva sata udario u noseći stub mosta na graničnom prelazu Bačka Palanka.


Brod koji je plovio pod rumunskom zastavom gurao je baržu sa 1.000 tona veštačkog đubriva kada je udario u most.


Od siline udarca barža je počela da pušta vodu i ubrzo je potonula na plovnom putu.

Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru