Srbija i svet obeležavaju Dan primirja u Prvom svetskom ratu: "Moramo da se sećamo, to je naš kulturni dug"


U Srbiji i širom sveta obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u znak sećanja na trenutak kad je primirje stupilo na snagu. Prvi svetski rat trajao je više od četiri godine. Za to vreme, mobilisano je 17 miliona vojnika, dok je 10 miliona njih poginulo. Naša zemlja pretrpela je ogromne gubitke tokom Velikog rata, ali je iz njega izašla kao pobednik. Ipak, Beograd kao prestonica Srbije i dalje je bez monumentalnog spomenika posvećenog pobedi u Velikom ratu.



Jedan od retkih spomenika koji je posvećen Prvom svetskom ratu jeste Osmatračnica sa Kajmakčalana u Pionirskom parku. Ovaj spomenik predstavlja sećanje na pobedu srpske vojske nad Bugarskom na planini Kajmakčalan.

Dan primirja kao državni praznik ustanovljen je u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenu, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša u 11 sati potpisano primirje u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.

Srbija obeležava ovaj datum od 2011.

Dan primirja u Srbiji je državni praznik od 2011. godine, a svečano i na najvišem nivou se obeležava posebno u zemljama pobednicama Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji, Rusiji, SAD, Novom Zelandu, i Belgiji.


Toga dana Srbija se sa ponosom i pijetetom seća na stotine hiljada civila i ratnika, nevino i junački postradalih u borbama za odbranu i oslobođenje domovine tokom četiri ratne godine – 1914. do 1918.

Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.


Simbolika cveta je višestruka, kako zbog staništa, tako i zbog imena - cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvet feniks, jer čak i kada se potpuno osuši i kad se zalije može da oživi, što ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata. U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.


U Srbiji je ovaj dan prvi put zvanicno obeležen 2012. godine. Juče posle podne počasna jedinica Garde Vojske Srbije sa Savske terase Beogradske tvrđave izvršile su počasnu artiljerijsku paljbu u čast Dana primirja uz najviše vojne počasti, intoniranje državne himne Srbije i podizanje zastave.

IZVOR: TANJUG


https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/24655/sta-slavimo-11-novembra/vest?fbclid=IwAR3UGqzx0Bs45imx0Fm17FIBftiMlZHLyJpfeRgE7YGlSyHuAkqFeSPvem0#brid_cp_Brid_62772808


Коментари

Популарни постови са овог блога

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru