Napadi na novinare: Struka u Srbiji upozorava na pritiske i pretnje, kao i na nerešene slučajeve ubijenih kolega

 

Međunarodni dan nekažnjivosti napada na novinare obeležava se danas, a Srbija ga dočekuje uz dvosmerne poruke iz nedavnog izveštaja Evropske komisije kada je reč o slobodi medija i upozorenja struke na učestale napade. U tom izveštaju, naime, navodi se da su novinari u Srbiji pod stalnim verbalnim napadima najviših državnih funkcionera, kao i da slučajevi pretnji i nasilja ostaju razlog za zabrinutost, ali se istovremeno dodaje i da je ostvaren ograničen napredak na polju slobode medija. Medijska zajednica, ipak, nije zadovoljna ovim izveštajem.

Novinarka Vesna Mališić rekla je u izjavi za Euronews Srbija da ne oseća napredak koji mere istraživači ili komisije, zato što, kako je napomenula, novinari u Srbiji "već dugo žive u potpuno neuređenom prostoru".

Ljiljana Smajlović, s druge strane, smatra da je reč o političkim izveštajima koji, kako kaže, nisu naročito  relevantni.

"To su politički izveštaji, razlikuju se samo u nijansama. Mislim da nisu ni netačni, ni nepravedni, ali mislim da nisu ni naročito relevantni", rekla je ona za Euronews Srbija.


Kada se okolnosti u kojima novinari u Srbiji rade pretoče u podatke, upadljivo je to da je Nezavisno udruženje novinara Srbije registrovalo tokom ove godine 61 slučaj pritiska, 30 verbalnih pretnji i jedan fizički napad na novinare.


Mališić ističe da se napadi izvršne vlasti na novinare dešavaju, kao i targetiranje novinara koji kritički misle, pišu ili obrađuju neke teme, ali posebno ukazuje i jedan novi vid napada - "napad novinara na novinare".


"Naš stvarni problem, ono što nas ugrožava je to što nas niko neće braniti, jer nam ljudi sve manje veruju i to što mi sve jače lupamo o vrata Evropske komisije i govorimo 'dajte, zapretite im dogodine malo oštrije', neće popraviti našu poziciju. Zato se stalno vrtimo u tome šta će iz Brisela da dođe, a ovde sve gore, mi sve gore jedni o drugima govorimo", kaže Smajlović.


Predstavnici vlasti, sa druge strane, priznaju da medijska situacija nije sjajna, ali tvrde da je neuporedivo bolja u odnosu na devedesete. Oko ovog pitanja, novinari nisu saglasni.


"Na svakoj konferenciji za medije, predsednik targetira neku redakciju ili konkretno nekog novinara. Parlament je mesto odakle se za novinare govori da su izdajnici, strani plaćenici. Dakle, potpuno se vraća retorika iz devedesetih", kaže Mališić.


Smajlović, s druge strane, navodi da joj kolege često govore da je sada za novinare situacija "gora nego pod Slobodanom Miloševićem" i sa tim se ne slaže.


"Meni je pod Miloševićem ubijen izdavač i urednik Slavko Ćuruvuija. Nije gore i mislim da je nepristojno hodati okolo i govoriti 'ovo je gore'", smatra Smajlović.


Prošle godine, širom sveta ubijeno je 60 novinara, od toga dvoje u Evropi. Do novembra ove godine, ubijeno je njih 20. U Srbiji, do danas nijedan slučaj ubistva novinara još nije rešen.

IZVOR: EURONEWS,Pavle Kosić


Коментари

Популарни постови са овог блога

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru