Jakšić: Buš upao u zamku Bin Ladena

 Spoljnopolitički komentator i analitičar Boško Jakšić i istraživač Novog trećeg puta Dragoslav Rašeta ocenili su u Novom danu da je nakon 20 godina od terorističkih napada u SAD najveća svetska sila nije ostvarila svoje ciljeve u ratu u Avganistanu, kao i da islamski terorizam nije uništen nakon likvidacije Osame Bin Ladena.


Podsetimo, na današnji dan pre tačno 20 godina svet je šokirala vest o terorističkom napadu na Sjedinjene Američke Države. Dva putnička aviona zabila su se u jedan od simbola Njujorka – kule bliznakinje. Treći oteti avion sručio se na Pentagon, glavnu zgradu Ministarstva odbrane SAD. Preostala dva oteta aviona srušila su se nedaleko od svojih zacrtanih ciljeva – Kapitol hil i Belu kuću. Konačan bilans napada je skoro 3000 ubijenih i više od 25.000 povređenih. Amerika je za napad optužila terorističku organizaciju Al Kaidu koja je svoje uporište imala u Avganistanu. Kako tadašnji lideri Talibana nisu hteli da isporuče vođu Al Kaide Osamu Bin Ladena, početkom oktobra 2001. godine, započeta je invazija na Avganistan i globalni rat protiv terorizma. Posle 10 godina od terorističkog napada, 2011. godina, Bin Laden je ubijen u vojnoj operaciji u Pakistanu. Bez obzira što je prvooptuženi za napad na Njujork i Vašington ubijen, američka vojska ostaće u Avganistanu još jednu deceniju, sve do kraja avgusta ove godine, kada su se i definitivno povukli, čime je okončan najduži rat u istoriji Sjedinjenih Država.

„Činjenica je da je taj rat počeo greškama i završen je greškama. Greška u početku je što je Džordž Buš bio vođen osvetništvom, ali je počeo bez strategije, vizije i jasno postavljenih ciljeva… A završen je greškama u pogrešnim procenama snage avganistanske vojske, gde je Bajden računao na to da će se oni odupreti talibanima, a ta vojska je predala sve one silne arsenale oružja vredne stotine miliona dolara bez borbe. To je bila pogrešna procena u stanju morala i volje te vojske“, navodi Jakšić.


Ističe da je pogrešan bio i tajming povlačenja, „jer se ne povlačite kada vidite da vaš rival preuzima glatko zemlju koju vi ne bi da mu date da kontroliše“.


Podseća da su pregovori, koji su bili dugo vođeni, mogli da se nastave i smatra da bi možda u tom slučaju epilog bio drugačiji.


„Amerika je 11. septembra od velesile koja je kao izašla kao pobednik iz hladnog rata završila kao ranjena velesila za samo nekoliko sati. I Buš nije mogao da smisli ništa drugo nego tu osvetu, koja je trebalo da bude način prikazivanja američke superiornosti“, smatra Jakšić.


Rašeta: Sa povlačenjem vojske SAD, vlast u Kabulu se istopila

Rašeta navodi da je u tom trenutku glavna odlika te invazije bila „retributivna ekspedicija kako bi se kaznili talibani, odnosno režim u Avganistanu, koji nije hteo da isporuči Osamu Bin Ladena“.


„I rat u Avganistanu je dugo smatran za ispravan i pravičan, za koji su postojali donekle jasni uslovi zbog kojeg su ušli u njega… Ali, kao što smo videli, geopolitička situacija u kojoj se Amerika našla je uslovila da ulazak u Irak ‘stavi pauzu’ na Avganistan, Pakistan je pružio utočište Al Kaidi i došlo je do ‘kočenja'“, rekao je Rašeta.


On je naveo da su za trenutnu situaciju krivi Amerkanci i korumpirana administracija u Avganistanu, koji za 20 godina nisu uspeli da stvore demokratske institucije.


„Sa povlačenjem američke vojske, vlast u Kabulu i vojska se istopile“, konstatovao je Rašeta.


Jakšić smatra da je rat u Avganistanu vođen samo na način na koji je Osama Bin Ladin želeo, a ne na način na koji je to želeo Džordž Buš.


„Cilja je bio masovna intervencija, okupacija jedne muslimanske zemlje. Bez obzira na činjenicu što je Buš sve vreme pokušavao i govorilo se da se radi samo o Osami Bin Ladenu i Al Kaidi, vremenom je Buš počeo da ‘uklizava’ u zamku ‘krstaškog rata’, a to je upravo ono što je Bin Laden želeo. Da predstavi muslimanskoj braći svuda po svetu da je Amerika neko ko ima nešto protiv islama i da je okupacija samo početak procesa, kao i unošenje haosa na Srednji i Bliski Istok, koji i danas postoji“, kazao je Jakšić.


Dodaje da se takva metodologija, odnosno invazija Avganistana i Iraka po istoj matrici, pokazala kao apsolutna neuspešna.


Jakšić: Buš upao u zamku Bin Ladena

„Ne samo da je Amerika vojno i moralno izašla poražena iz oba poduhvata, nego je i doprinela da terorizam i dalje postoji, kao i uverenju u muslimanskom svetu da je sve više počela da se širi islamofobija, koja je odgovarala Bin Ladenu. Zato mislim da je Buš upao u unapred pripremljenu zamku“, napomenuo je Jakšić.


Rašeta je naveo da je povlačenje američkih trupa iz Avganistana započeo Barak Obama, iako je pre toga povećao broj vojnika SAD u toj zemlji.







„Obama se plašio povlačenja, jer kada su se Amerikanci prvi put povlačili iz iraka, došlo je do stvaranja Islamske države, došlo je do sukoba Šiita u Sunita, i tu je došlo do jednog kraha. Imali ste najveću svetsku koaliciju koja je morala da se bori protiv takve ‘aždaje'“, podsetio je Rašeta i dodao je je i SSSR „kumovao“ ekstremističkim pokretima u Avganistanu.


„Bliski istok je bio u haosu i pre nego što su Amerikanci došli, i biće u haosu i nakon što odu“, podvukao je Rašeta.


Jakšić ističe da „jedan terorizam stvara drugi“, kao  i da likvidacija osame Bin Ladena nije ukinula ‘binladenizam’ kao ideologiju, koja je posle stvorila još ekstremniju ideologiju koju je imala Islamska država.


„Povlačenjem Amerikanaca možemo da kažemo da je formalno završen rat protiv terorizma, ali je daleko od toga da je završen. Taj rat što se tiče Amerikanaca nije završen pobedom. Amerikanci su se iz Avganistana povukli bez izgubljene bitke, ali je izgubljen rat. A rat je izgubljen zbog pogrešnih premisa na kojima je pokrenut. Dakle, terorizam je živ isto kao i kada je bio živ Osama Bin Laden“, zaključio je Jakšić.

IZVOR:N1

Коментари

„Dok umire sve što vredi, lopov mirno u fotelji sedi“: Brutalna poruka navijača Partizana o kojoj bruji Srbija

Mitrović izveo najneobičniji penal: Ovo se skoro nikada ne događa

„Sad svi hoće na basket“: Jokić oduševio slikom ispred kuće u Somboru