Matematika je važna: Ona je svuda oko nas
Matematika je apstrakcija života. Životni problemi proizvode matematičke probleme a rešenje matematičkog problema daje odgovor na životni problem. Matematički problem koji odgovara životnom je njegov matematički model. Taj model nije jedinstven, moguće je jedan problem izraziti različitim matematičkim jezicima i modelima. S druge strane, razni životni problemi mogu imati isti matematički model. Zato matematički model predstavlјa suštinu problema i to ne jednog nego cele klase njemu sličnih!
Problem donošenja odluke odnosno biranje alternative je bitan deo svakodnevnog života. Nјegov matematički model nazvasmo matematika odlučivanja. On se sastoji u izboru jednog elementa x iz nekog skupa mogućih izbora X sa nekim cilјem. Svakom izboru odgovara ishod, jedan element y nekog drugog skupa Y u kome postoji poređenja elemenata tj. u kome za svaka dva elementa znamo koji je od njih bolјi odnosno da li su jednako dobri (relacija poretka <). Cilј se obično sastoji u tome da se ostvari najbolјi mogući ishod.
Probleme razlikujemo po načinu kako su opisani skupovi X i Y i funkcija f:X->Y koja određuje izbor na primer:
- Diskretni modeli: X je konačan neprazan skup, Y najčešće skup realnih brojeva sa običnim uređenjem \leq, f opisano nekom formulom y = f(x).
- Kontinualni modeli: X opisano kao skup rešenja nekog sistema nejednačina i jednačina X={x\in R^n|g_i(x)\leq 0, i=1,2,...,m; h_j(x)=0, j=1,2,...,k}, Y=R, f:X->Y; y = f(x).
- Višekriterijumski modeli: X\subset R^n, Y=R^m, f(x)=(f_1(x),...,f_m(x)), <, •
Modeli igara: U nekim (važnim) životnim problemima pojavlјuju se i drugi učesnici(igrači) te ishod zavisi i od njihovih izbora a takođe i od informacije koju imamo u trenutku izbora i mogućnosti dogovaranja sa drugim učesnicima.
Mnogim ljudima deluje sasvim normalno da većina populacije ne zna gotovo ništa o matematici i da je njihov odnos prema matematici ograničen na četiri pravila. Ova konstatacija je u potpunoj suprotnosti sa značajem matematike danas u društvu.
Matematika ubrzava naš um
Uz to nam pomaže, da razmišljamo kada smo suočeni sa složenim problemima. Naš život se uglavnom sastoji od situacija izbora, pristupa, obrazloženja i suočavanja sa problemima za koje treba naći rešenja. U tom smislu, matematika vam pomaže da otvorite svoj um i shvatite da postoji samo jedan način da se stvari reše. Treba istražiti i doneti zaključke.
Veći značaj matematike
Što se obrazovanja tiče, jedan od najvećih problema danas je taj što srednjoškolci matematiku ne uzimaju dovoljno ozbiljno. Njih ovaj predmet jednostavno ne zanima, uprkos činjenici da im ova strukturalna nauka može obezbediti dobro plaćene poslove u inženjerstvu, statistici, obrazovanju i tehnologiji.
Tinejdžeri matematiku vide kao nešto dosadno, teško i nebitno za njihov život i ne uzimaju u obzir sve blagodati koje im matematika može pružiti u budućnosti.
Donosimo vam još 7 razloga zašto bi se vaše dete trebalo baviti matematikom i zašto je to važno za njegovu budućnost:
Matematika čini vaše dete pametnijim.
Matematika za učenje je ista kao snaga i izdržljivost za sport. To je osnova koja omogućava vašem detetu da nadmaši druge i sebe. Vaše dete ne može postati velika sportska zvezda ako nije jako i ima problema sa zdravljem. Vaše dete jednog dana ne može postati autoritet u svom poslu ili istaknuto u svojoj profesiji, ako ne razmišlja pametno i kritički, a matematika mu u velikoj meri može pomoći u tome.
Može zaraditi novac matematikom.
Priznajmo, nije svako dete predodređeno da bude pobednik X-faktora ili sličnog projekta. Čak i oni koji za kratko ne mogu priuštiti sebi uživanje u slavi i na taj način osigurati svetlu budućnost, obično se nakon nekog vremena vrate u školu kako bi završili neko obrazovanje i izgradili svoju karijeru. Ubedite dete da preskoči nekoliko treninga, a umesto toga da uradi domaći zadatak iz matematike. Tako ćete mu pružiti dovoljno podrške da obezbedi posao koji će mu doneti svetlu budućnost i stabilne prihode.
Matematika je od suštinskog značaja kako ne biste izgubili novac.
Kad gomila lakovernih ljudi troši novac na razne piramidalne šeme, misleći da će se obogatiti, to čine pre svega zato što im matematika nije najjača strana. Konkretno, ako ste i najmanje upoznati sa statistikama i ako ste dobro naučili izračunavanje procenta, na vrlo lak način prepoznaćete ekonomsku prevaru i prodavce magle. Uz pomoć nauke poput matematike izbeći ćete gubljenje novca na razne projekte i savete za koje verujete da vam mogu pomoći.
Matematika može vašem detetu pružiti kartu za ceo svet.
Globalna ljudska svest menja svet u kojem živimo. Veoma pametna deca iz istočne Evrope, Indije i Kine matematiku i druge „teške“ nauke smatraju kao svoju kartu za izlazak iz siromaštva i socijalne degradacije. Zar ne mislite da čak i vaše dete može da stekne znanje koje se plaća svuda u svetu u vrlo širokom spektru zanimanja?
Matematika je od suštinskog značaja u svetu stalnih promena.
Nove tehnologije menjaju način na koji radimo i živimo. Ako ne želite da vaše dete koristi neka uputstva ili stalno plaća profesionalce kako se ne bi uplašilo da pritisne pogrešno dugme, matematika može biti vrlo korisna u razumevanju kako i zašto stvari funkcionišu onako kako to i rade.
Matematika će biti zastupljenija u budućnosti.
Sviđalo nam se to ili ne, matematika postaje sve važniji faktor u raznim industrijama. Budući novinari i političari manje će govoriti, a više analizirati. Buduće policijsko i vojno osoblje koristiće tehnologiju koja je sigurno izum naučnika. Nastavnici i medicinske sestre takođe će se oslanjati na brojeve i tehnologiju. Budući mehaničari i stolari koristiće optimizacionu elektroniku i analizu onoliko koliko će koristiti čekić i ključ.
Naravno, ne moraju svi da postanu matematičari ili inženjeri, ali ova nauka može vašem detetu pružiti svetlu budućnost, može mu pomoći u ogromnom broju životnih situacija da kritički razmišlja, analizira i donese najbolju moguću odluku.
Da biste iskusili sve ove mogućnosti koje matematika pruža, prvo morate da pomognete detetu da zavoli matematiku. Zato učinite sve što je u vašoj moći da pomognete detetu da voli matematiku.
IZVOR: BELEŠKE.COM
Коментари
Постави коментар